Tiesu ekspertīžu politika
Tieslietu ministrijas izstrādā, organizē un koordinē politiku tiesu ekspertīzes jomā.
Valsts tiesu ekspertīžu birojs
Valsts tiesu ekspertīžu birojs ir Tieslietu ministrijas pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir nodrošināt objektīvu, tiesisku un zinātniski pamatotu tiesu ekspertīzi tiesas (tiesneša), prokuratūras un izmeklēšanas iestāžu uzdevumā.
Latvijas tiesu ekspertīžu sistēmas reforma
- 2020.gada 14.jūlijā Ministru kabinets lēma par vienotas tiesu ekspertīžu iestādes izveidi, Valsts tiesu ekspertīžu birojam pievienojot Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu biroju līdz 2025.gada 31.decembrim.
- 2024. gada 28. augustā Ministru kabinets lēma pagarināt reformas īstenošanas termiņu līdz 2026. gada 30. jūnijam.
- Reformas īstenošanas uzraudzību nodrošina Reformas uzraudzības padome.
Reformas mērķis ir izveidot vienotu tiesu ekspertīžu iestādi, samazināt ekspertīžu izpildes un lietu izmeklēšanas un iztiesāšanas termiņus, kā arī paaugstināt sabiedrības uzticību tiesu ekspertīzēs iegūto pierādījumu objektivitātei.
Projekts “Tiesu ekspertīžu sistēmas un notikumu vietas apskates kapacitātes stiprināšana”
Projekts tika īstenots EEZ programmas "Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana" ietvaros un noslēdzās 2024. gada 30. aprīlī.
Kopējais projekta “Tiesu ekspertīžu sistēmas un notikumu vietas apskates kapacitātes stiprināšana” finansējums bija 2 680 000 eiro, no kuriem Eiropas Ekonomikas zonas grantu finansējums 85% apmērā bija 2 278 000 eiro, bet nacionālais līdzfinansējums 15% apmērā bija 402 000 eiro, ko papildināja Norvēģijas Grantu Programmas Divpusējā sadarbības fonda piešķīrums 171 000 eiro apmērā.
Projektu īstenoja Tieslietu ministrija, projekta partneri bija Norvēģijas Nacionālais Kriminālizmeklēšanas dienests, Valsts tiesu ekspertīžu birojs, Valsts policija un Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrs.
Projekts sniedza būtisku ieguldījumu tiesu ekspertīžu iestāžu tehniskās kapacitātes un ekspertu kompetences nodrošināšanā un kalpoja par atspēriena platformu tiesu ekspertīžu institūta reformai Latvijā, radot iespēju aplūkot, iepazīties un izvērtēt pierādījumu virzības procesu no notikuma vietas līdz ekspertīzei: pierādījumu (pēdu) atrašana, fiksēšana, izņemšana, procesa izsekojamība, iesaistītas personas un viņu atbildības dažāda veida noziegumu vietu apskates organizēšanā.
Tiesu ekspertu reģistrs
Tiesu ekspertu reģistrā atrodama informācija par Latvijā sertificētiem tiesu ekspertiem, Tiesu ekspertu padomi, kā arī par Igaunijas tiesu ekspertiem.