frehnber

Tieslietu akadēmija ir Tieslietu ministrijas prioritārais projekts Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda plānā. Iestāde darbu uzsāka 2025.gada 1.janvārī. Tieslietu akadēmija īsteno kompleksu pieeju tiesu varas profesionālo kompetenču attīstībai, attīstot gan sākotnējās mācības (tajā skaitā mācības tiesneša amata kandidātiem), gan kvalifikācijas pilnveides programmas, gan inovāciju, pētniecības un starptautiskās sadarbības kompetenci. Tieslietu akadēmijā tiks īstenotas ilgtermiņa mācību programmas, kas secīgi papildina viena otru, tādējādi mācīšanās kultūra būs kā daļa no profesionālās atbildības un sekmēs atbilstošu vidi mācību rezultātu ilgtspējas nodrošināšanai.  

Ministru kabinets 2025. gada 18. februāra sēdē iecēla juristi Lailu Jurcēnu Tieslietu akadēmijas direktora amatā. 

Tieslietu akadēmijas direktora pienākums ir attīstīt tālākizglītības sistēmu tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru un prokuratūras darbinieku kvalifikācijas celšanai, veidot mācību vidi un rūpēties par mācību rezultātu ilgtspēju. Tieslietu akadēmijas direktora viens no uzdevumiem ir pārstāvēt Tieslietu akadēmiju arī starptautiski, veidojot un uzturot sadarbību gan ar starptautiskajām organizācijām, gan citu valstu tiesu varas mācību iestādēm.

2024.gada 24.oktobrī Saeima pieņēma Tieslietu ministrijas izstrādāto Tieslietu akadēmijas likumu, kas paredz izveidot vienotu tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu tālākizglītības mācību centru, kas arī nodrošinās kvalifikācijas pilnveides pasākumus izmeklētājiem starpdisciplināros jautājumos.

Likums paredz, ka Tieslietu akadēmijas funkcionālo pārraudzību pār uzdevumu un kompetenču īstenošanu veiks Tieslietu padome, bet institucionālo pārraudzību jeb administratīvo spēju darboties – Ministru  kabinets ar tieslietu ministra starpniecību. 

 

Projekts Nr. 6.2.1.3.i.0/1/22/I/TM/001 "Tieslietu akadēmija"

6.2. reformas un investīciju virziena "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas identificēšana, ekonomisko noziegumu izmeklēšana, tiesvedības procesu modernizācija un preventīvo darbību īstenošana" 6.2.1.3.i. investīcijas "Vienota tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu un specializēto izmeklētāju (starpdisciplināros jautājumos) kvalifikācijas pilnveides mācību centra izveide" ietvars tiek īstenots projekts Nr. 6.2.1.3.i.0/1/22/I/TM/001 "Tieslietu akadēmija".

Projekta mērķis ir izveidot vienotu tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu un izmeklētāju (starpdisciplināros jautājumos, kas būtiski efektīvai tiesas spriešanai) kvalifikācijas pilnveides mācību centru - Tieslietu akadēmiju, kā ilgtspējīgas un stabilas sistēmas pamatu, nodrošinot iespēju ilgtermiņā plānot, izstrādāt un realizēt mācību programmas.

Projekta mērķa grupas:

  • tiesneši, tiesu darbinieki;
  • prokurori, prokuroru palīgi;
  • izmeklētāji starpdisciplināros jautājumos.

Projekta finansējums: 7 572 030 euro bez PVN. PVN izdevumi tiks segti no valsts budžeta.

Projekta īstenošanas termiņš: 2026.gada 30.jūnijs

Projekta īstenotājs (finansējuma saņēmējs): Tiesu administrācija.

Projekta darbības:

  1. Tieslietu akadēmijas izveide līdz 2024.gada beigām;
  2. esošās situācijas novērtējums (plānots pabeigt līdz 2023.gada beigām);
  3. mācību programmu izstrāde (plānota 10 programmu izstrāde) un to ieviešana (tiks nodrošināta no 2023.gada otrā pusgada līdz 2026.gada pirmajam pusgadam, rīkojot līdz 300 mācību semināriem);
  4. mācību vides izveide – telpu pielāgošana, aprīkojuma nodrošināšana (līdz 2024.gada 4.ceturksnim).

Projekta īstenošana ir uzsākta 2022. gada 21. novembrī.