Šajā epizodē pievēršamies starptautiskām tiesību problēmām, kas skar ģimenes dzīvi un tās sarežģījumus. Diskutēsim par tēmu, kas bieži vien ir ļoti emocionāla un grūti risināma – bērnu prettiesiskā aizvešana. Mūsdienās arvien biežāk ģimenes tiek veidotas starpnacionāli, kas rada ne tikai skaistus kultūru saplūsmes mirkļus, bet arī sarežģījumus, kas saistīti ar ģimeņu šķiršanos un bērnu aizgādību.
Epizode iezīmē, kā globālajā pasaulē, mainoties dzīves apstākļiem – dzīvesvietas, darba vai pat pastāvīgās dzīvesvietas valsts maiņas gadījumā – var radīt sarežģījumus attiecībā uz bērna un otra vecāka tiesībām, vienpersoniski aizvedot bērnu un citu valsi. Īpaši izceļam Latvijā veidoto ģimeņu izaicinājumus un iespējamos risinājumus, iesaistot tiesību ekspertus un personīgos stāstus.
Iepazīstinām ar reāliem gadījumiem, kuros starptautiskās tiesības spēlē nozīmīgu lomu, un sniedzam praktiskus ieteikumus vecākiem, kā rīkoties, ja ģimene nonāk šādā krīzē. Šī epizode palīdzēs labāk izprast tiesību aspektus, kas skar ģimeņu dzīvi pāri robežām.
Piedalās:
Inese Lībiņa-Egnere - Tieslietu ministre
Baiba Didrihsone - zvērināta advokāte
Sanita Strakše - Rīgas pilsētas tiesas priekšsēdētāja vietniece
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šajā epizodē pievēršamies Latvijas bērnu tiesību aizsardzībai ārvalstīs, apspriežot starptautiskos un vietējos likumus, tradīcijas un praksi, kas nosaka bērnu aizsardzību citās valstīs. Globālās mobilitātes laikmetā Eiropas Savienība sniedz plašas iespējas ģimenēm pārvietoties un strādāt citās valstīs, tomēr šī brīvība bieži vien rada juridiskus un praktiskus izaicinājumus, kas saistīti ar bērnu tiesību aizsardzību.
Epizodē izzinām, kā konkrēto valstu tiesību akti ietekmē ģimeņu dzīvi, un runājam par to, ko vecākiem būtu jāzina par bērnu tiesībām, pirms viņi dodas dzīvot un strādāt ārvalstīs. Sniedzam arī noderīgus ieteikumus un informāciju par galvenajiem bērnu aizsardzības nosacījumiem un to, kā vecāki var sagatavoties, lai pasargātu sevi un savus bērnus starptautiskā vidē.
Ar reāliem stāstiem un ekspertu viedokļiem šī epizode palīdz labāk izprast situācijas, kurās bērnu tiesību aizsardzība ārvalstīs ir īpaši nozīmīga, un piedāvā praktiskus risinājumus vecākiem, kuri vēlas būt informēti un gatavi globālajai videi.
Piedalās:
Baiba Ziemele - Tieslietu ministrijas Starptautiskās sadarbības departamenta direktore
Agnese Saliņa - Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore
Marija Ļeonova - Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesas Juridiskās nodaļas vadītāja
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šī epizode pievēršas piespiedu izpildes procesam Latvijā, skaidrojot tā juridiskos aspektus un praktiskās sekas parādniekiem un kreditoriem. Epizodē tiek uzsvērts, ka tiesu izpildītāju darbība ir vērsta uz taisnīgu un efektīvu tiesas nolēmumu izpildi, vienlaikus ņemot vērā arī parādnieku tiesības un iespējas meklēt risinājumus.
Eksperti dalās ar praktiskiem padomiem, kā rīkoties, ja parāds ir kļuvis neapstrīdams un piedzenams piespiedu kārtā, kā uzturēt komunikāciju ar tiesu izpildītāju un kādas ir iespējas vienoties par maksājumu grafiku. Tiek runāts arī par izplatītākajiem mītiem par piespiedu izpildi, tostarp nepareiziem priekšstatiem par mantas apķīlāšanu un izsoļu procesu.
Epizodes galvenais vēstījums ir skaidrs – komunikācija un savlaicīga rīcība ir izšķiroša, lai izvairītos no smagām sekām. Klausītāji tiek mudināti laikus iepazīties ar savām tiesībām un pienākumiem, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām un panāktu taisnīgu un samērīgu risinājumu gan kreditoriem, gan parādniekiem.
Piedalās:
Iveta Kruka - zvērināta tiesu izpildītāja, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja
Eva Krjukova - Tiesu sistēmas politikas departamenta direktore
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šajā epizodē aplūkojam piespiedu izpildes procesu saistībā ar uzturlīdzekļu piedziņu un to ietekmi uz bērnu labklājību. Izpētām situācijas, kad tiesas lēmumi vai vienošanās netiek pildīti savlaicīgi un kad nepieciešama tiesu izpildītāja iesaiste, lai nodrošinātu bērnu tiesību ievērošanu.
Apspriežam, kā Latvijas tiesu sistēma ir izveidota, lai vispirms izmantotu saudzīgākus līdzekļus pret parādniekiem, vienlaikus nodrošinot efektīvu piespiedu izpildes mehānismu. Sniegsim praktisku ceļvedi par to, kā šis process darbojas, kādi ir tā posmi un ko tas nozīmē ģimenēm, kuras saskaras ar šo problēmu.
Epizodē piedāvājam ekspertu viedokļus, piemērus no dzīves un juridiskus padomus vecākiem, lai palīdzētu orientēties sarežģītajā tiesību sistēmā un saprast, kā aizsargāt bērnu intereses. Tā ir nozīmīga diskusija par to, kā tiesību procesi var nodrošināt bērnu labklājību un taisnīgumu ģimenēm.
Piedalās:
Baiba Baltā - zvērināta tiesu izpildītāja
Eva Krjukova - Tieslietu ministrijas Tiesu sistēmas politikas departamenta direktore
Sintija Lavska - Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas Juridiskās nodaļas juriskonsulte
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šajā epizodē aplūkojam juridiskās un emocionālās nianses, kas saistītas ar laulības šķiršanu, kad viens no partneriem ir ārvalsts pilsonis. Šādas situācijas bieži vien rada papildu sarežģījumus, jo procesā jāņem vērā ne tikai Latvijas normatīvais regulējums, bet arī citas valsts tiesību akti un prakse.
Runājam par to, kā laulības šķiršana ietekmē bērnu labklājību, uzturlīdzekļu jautājumu risināšanu un vecāku pienākumu izpildi starptautiskā kontekstā. Izskatām piemērus no dzīves un piedāvājam praktisku ieskatu par iespējamiem risinājumiem, kas palīdz vecākiem tikt galā ar juridiskajiem izaicinājumiem.
Ar ekspertiem un reāliem stāstiem epizode palīdzēs labāk izprast starptautiskās laulības šķiršanas procesu un piedāvās stratēģijas, lai aizsargātu bērnu un ģimenes intereses pārrobežu situācijās.
Piedalās:
Ilze Metuzāle - Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja vietniece, zvērināta notāre
Vitālijs Bogdāns - zvērināts notārs
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šajā epizodē pievēršamies sarežģītajam un bieži vien emocionāli jutīgajam jautājumam – pārrobežu mantojuma lietām. Starptautiskās ģimenes, kas dzīvo un darbojas vairākās valstīs, saskaras ar izaicinājumiem, kad pienāk laiks mantojuma kārtošanas procesam, ņemot vērā dažādu valstu normatīvo regulējumu un tradīcijas.
Epizodē izzinām, kādi juridiskie soļi nepieciešami pārrobežu mantojuma lietu risināšanai, kādas ir Eiropas Savienības regulas, kas attiecas uz mantojuma lietas vešanu, un kā tās ietekmē Latvijas un citu valstu iedzīvotājus. Pētām arī, kā pārvarēt kultūras un juridiskās atšķirības, lai panāktu taisnīgu un efektīvu mantojuma sadali.
Ekspertu skaidrojumi un reāli gadījumi palīdzēs klausītājiem izprast, kā risināt šādus juridiskos procesus un kā rīkoties, ja rodas konflikts starp dažādām tiesību sistēmām par mantojuma lietas piekritību. Tā ir nozīmīga diskusija par taisnīgumu un juridisko kārtību ģimenes dzīvē pāri robežām.
Piedalās:
Aigars Kaupe - Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs, zvērināts notārs
Linda Trama - zvērināta notāre
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šajā epizodē pievēršamies aktuālai un praktiskai tēmai – uzturlīdzekļu saņemšanai un maksāšanai. Diskutējam par bērna tiesībām uz uzturēšanu arī tad, ja viens no vecākiem nepilda savu pienākumu, par palīdzību, kas pieejama pārrobežu strīdos saistībā ar uzturlīdzekļiem, un to, kā efektīvi risināt konfliktus, kad jautājumi par bērnu uzturlīdzekļiem skar vairākas valstis.
Epizodē skaidrojam, kā Eiropas Savienības regulas un direktīvas palīdz nodrošināt uzturlīdzekļu saņemšanu par tad, ja vecāks ir ar ierobežotiem resursiem. Apskatām, kā notiek uzturlīdzekļu piedziņa starptautiskā kontekstā, un piedāvājam praktiskus ieteikumus, kā vecāki var aizstāvēt bērnu intereses saistībā ar uzturlīdzekļiem, ja ģimene dzīvo vai strādā dažādās valstīs.
Ar ekspertu un reālu gadījumu piemēriem šī epizode sniedz vērtīgu ieskatu tiesību jautājumos un veicina izpratni par to, kā nodrošināt bērnu labklājību globālajā pasaulē.
Piedalās:
Sintija Lavska - Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas Juridiskās nodaļas juriskonsulte
Ruta Šarkovska - Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas Juridiskās nodaļas juriskonsulte
Iveta Kruka - Zvērināta tiesu izpildītāja, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šajā epizodē iepazīstam mediāciju – brīvprātīgu, konfidenciālu un neformālu procesu, kas strīdu gadījumā ļauj ģimenēm rast abpusēji pieņemamus risinājumus ar mediatora starpniecību. Mediācija ir īpaši noderīga laulības šķiršanas, bērnu saskarsmes tiesību un pārrobežu ģimenes situāciju risināšanā, kad iesaistīti dažādu kultūru un valodu pārstāvji.
Diskutējam par to, kā mediācija var palīdzēt samazināt konflikta līmeni un panākt taisnīgu un efektīvu risinājumu ģimenes locekļu starpā. Eksperti dalās ar veiksmīgiem piemēriem no prakses, skaidro mediācijas posmus un piedāvā praktiskus padomus, kā šis process var uzlabot ģimenes dzīves kvalitāti.
Epizodē analizējam arī cilvēku pieredzes stāstus, lai labāk izprastu mediācijas potenciālu kā alternatīvu tiesvedībai. Šī epizode ir vērtīgs resurss ikvienam, kas vēlas rast mierīgu un produktīvu risinājumu ģimenes strīdos.
Piedalās:
Kristīne Dārzniece, Sertificētu mediatoru padomes locekle, sertificēta mediatore
Dainis Slišāns, Rīgas pilsētas tiesas tiesnesis
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šajā epizodē aplūkojam mediācijas nozīmi un iespējas darba strīdu risināšanā. Mediācija, kā konfidenciāls un efektīvs konflikta risināšanas veids, ir kļuvusi par būtisku instrumentu personisko un juridisko attiecību uzlabošanai darba vietās. Tā piedāvā alternatīvu tiesvedībai, kas bieži vien ir dārga un laikietilpīga.
Diskutējam par to, kā mediācija var palīdzēt risināt dažādus darba attiecību konfliktus, ietverot darba devēja un darbinieka domstarpības, darbinieku savstarpējās domstarpības, kā arī citas sarežģītas situācijas, kas var rasties starptautiskajā darba vidē. Eksperti dalās ar veiksmīgiem mediācijas piemēriem un sniedz padomus, kā izmantot šo procesu, lai panāktu kopīgu strīdus risinājumu darba vidē.
Epizode piedāvā vērtīgu ieskatu mediācijas priekšrocībās, uzsverot tās nozīmi mūsdienu globālajā darba tirgū, kur konfliktu efektīva pārvaldība ir būtisks aspekts ilgtspējīgai attīstībai.
Piedalās:
Laima Ārija Zelmene, Sertificētu mediatoru padomes locekle, sertificēta mediatore, zvērināta advokāte
Dana Rone, sertificēta mediatore, zvērināta advokāte
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šajā epizodē pievēršamies mediācijas nozīmei biznesa un īres strīdu risināšanā. Konflikti biznesa un īres (nomas) attiecībās ir izplatīti, un to risināšana bieži vien prasa daudz laika un resursu. Mediācija piedāvā efektīvu, konfidenciālu un konstruktīvu pieeju, lai atrastu abpusēji pieņemamus strīdus risinājumus.
Apskatām, kā mediācija var palīdzēt risināt domstarpības starp uzņēmumiem, uzņēmumu īpašniekiem, īrniekiem un izīrētājiem, kā novērsts domstarpības starp pusēm jau līgumu sagatavošanas posmā, ne to izpildes stadijā, kā arī kā to izmantot kā alternatīvu ilgstošiem tiesas procesiem. Eksperti dalās pieredzē un pozitīvos piemēros, sniedzot praktiskus padomus, kā veicināt dialogu un panākt taisnīgumu konfliktos.
Epizodē tiek izcelti arī mediācijas ieguvumi starptautiskajā uzņēmējdarbības vidē, uzsverot tās nozīmi mūsdienu ekonomiskajā un sociālajā realitātē. Tā ir vērtīga diskusija ikvienam, kurš vēlas efektīvi risināt komerciālas nesaskaņas.
Piedalās:
Marta Urbāne - sertificēta mediatore, zvērināta advokāte
Baiba Strupiša - juriste, sertificēta mediatore, koučs
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šī epizode pievēršas juridiskās palīdzības iespējām pārrobežu strīdos, skaidrojot, kā cilvēki var saņemt valsts apmaksātu juridisko atbalstu ne savā dzīvesvietas valstī, ja strīds ir ārvalstīs un viņiem nav pietiekamu finansiālo resursu savu tiesību aizstāvībai. Eiropas Savienības tiesiskais regulējums nodrošina iespēju personām saņemt juridisko palīdzību citās dalībvalstīs, taču procedūras un kritēriji katrā valstī var atšķirties.
Eksperti skaidro, kā tiek pieņemti lēmumi par juridiskās palīdzības piešķiršanu, kādus dokumentus nepieciešams iesniegt un kā norit sadarbība starp dažādu valstu iestādēm. Tiek uzsvērts, ka savlaicīga rīcība un komunikācija ar atbildīgajām institūcijām ir būtiska, lai nepieļautu tiesvedības termiņu kavēšanu un varētu efektīvi aizstāvētu savas tiesības.
Epizodes galvenais vēstījums ir skaidrs – ja rodas juridiskas problēmas citā valstī, cilvēkiem nevajadzētu vilcināties meklēt palīdzību. Ir svarīgi apzināties savas tiesības, laikus sagatavot nepieciešamos dokumentus un sadarboties ar juridiskās palīdzības sniedzējiem, lai nodrošinātu taisnīgu un efektīvu tiesvedības procesu.
Piedalās:
Zane Liepiņa - Tiesu administrācijas Juridiskās palīdzības nodrošinājuma nodaļas juriskonsulte
Edgars Nikels - zvērināts advokāts, valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniedzējs
Sarunu moderē: Inese Vaikule
Šajā epizodē apskatām, kā e-pakalpojumi notariālo darbību jomā var būt nozīmīgs resurss tiesību aizsardzībā un kā mūsdienu digitālās tehnoloģijas var atvieglot tiesību jautājumu risināšanu arī pārrobežo situācijās. Apskatām zvērināta notāra virtuālo kabinetu, kas Latvijā pieejama caur DigiNotārs sistēmu, un to, kā šī platforma ļauj ērti un ātri apmeklēt notāru tiešsaistē.
Epizodē uzzināsiet, kādas ir prasības, lai izmantotu šos pakalpojumus, un kā norit virtuālās vizītes pie notāra. Kopā ar ekspertiem skaidrojam, kā šis digitālais risinājumi palīdz pārvarēt ģeogrāfiskos attālumus un padara notāra palīdzību pieejamāku.
Šī epizode ir būtisks resurss ikvienam, kam ir vajadzība pēc notāra pakalpojumiem, bet došanās pie notāra klātienē ir apgrūtināta, un piedāvā praktiskus risinājumus, kā izmantot tehnoloģijas, lai attālināti veiktu notariālās darbības.
Piedalās:
Anta Maldupe Krūmiņa - Latvijas Zvērinātu notāru padomes locekle, zvērināta notāre
Harijs Rubenis - zvērināts notārs
Sarunu moderē: Inese Vaikule