Mediācija ir domstarpību risināšanas process, kurā strīdā iesaistītās puses abpusējā sadarbībā cenšas panākt risinājumu ar personas (mediatora) atbalstu.

,mnbwvd

Tieslietu ministrija sadarbībā ar Sertificētu mediatoru padomi īsteno programmu “Mediācija ģimenes strīdos”, lai sniegtu bezmaksas atbalstu ģimenēm strīdu gadījumos, kas skar bērnu intereses. Programmas ietvaros ģimenēm ir iespēja izmantot 5 valsts apmaksātas mediācijas stundu sesijas, bet gadījumos, ja ģimenei ir trūcīgā vai maznodrošinātās ģimenes statuss – 7 valsts apmaksātas mediācijas stundu sesijas.

Programmas ietvaros personām iespējams saņemt sertificēta mediatora pakalpojumus, lai risinātu ar bērnu interesēm saistītus strīdus, piemēram, saskarsmes jautājumus, bērna pastāvīgās dzīvesvietas noteikšanu, uzturlīdzekļu apmēra un/vai maksāšanas kārtības noteikšanu, vecāku attiecību risināšanu un savstarpējās komunikācijas uzlabošanu, u.c.

Programmas ietvaros ģimenēm tik sniegts valsts apmaksāts mediācijas pakalpojums 5 stundu apjomā, personām ar trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusu – 7 stundu apjomā (katra 60 minūšu apmērā). Kopumā projekta ietvaros no valsts līdzekļiem pieejams finansējums 400 strīdu risināšanai. Papildus norādāms, ka mediācija var norisināties arī attālināti, izmantojot tiešsaistes rīkus (piemēram, videokonferences zvanu, u.c).

Informējam, ka Sertificētu mediatoru padomes tīmekļa vietnē www.sertificetimediatori.lv var iepazīties ar sertificētu mediatoru sarakstu, kuri sniedz konsultācijas programmas ietvaros, tai skaitā, sertificētu mediatoru sarakstu, kuri strādā attālināti tiešsaistē, kā arī vispārēju informāciju par bezmaksas mediācijas procesu ģimenes strīdos.

Papildu informācija:

Sertificētu mediatoru padomes konsultatīvais tālrunis 28050777 (darba laiks darba dienās  no plkst. 9.00 līdz 17.00), e-pasts: smp@smp.lv.

mediac

Pārskats par 2024. gadu:

Uzsāktie mediācijas procesi 323
Mediācijas procesi, kas nav izbeigti (turpinās) 177
Izbeigti ar pilnīgu vienošanos vai izlīgumu 124
Izbeigti ar daļēju vienošanos 51
Izbeigti bez vienošanās 78

Izskatīto strīdu veidi izbeigtajos mediācijas procesos:

  • Saskarsmes kārtība ar bērnu
  • Bērna vecāku savstarpējā komunikācija
  • Bērna uzturlīdzekļi
  • Bērnu dzīvesvietas noteikšana
  • Bērna aizgādības jautājumi
  • Vecāku laulības šķiršana un citas bērna vecāku domstarpības kas skar (ietekmē ) bērnu

Mediāciju procesu skaits pēc norises vietas:

Rīga 216
Kurzeme 36
Latgale 26
Zemgale 19
Vidzeme 37

Informācija, kurš ieteica mediāciju strīda risināšanā:

Tiesa, advokāts, jurists 134
Bāriņtiesa 66
Draugi, ģimenes locekļi 64
Masu mediji, internets 11
Sociālais darbinieks, psihologs, konsultants 12
Notārs, tiesu izpildītājs 1
Nav zināms 140

Iesaistīto mediatoru skaits no 25 līdz 29.

Viena mediācijas procesa vidējais ilgums dienās ir 21 diena, ietverot turpmākās sesijas ārpus projekta ietvaros.

Tiesu administrācija Eiropas Sociālā fonda Plus atbalstītā projekta “Pieeja tiesiskumam” ietvaros integrēs mediāciju valsts nodrošinātās bezmaksas juridiskās palīdzības sistēmā. Projekta mērķis ir veicināt  mediācijas pieejamību sabiedrībā un to izmantot kā efektīvu rīku strīdu risināšanas gadījumos, nodrošinot valsts sniegto juridisko palīdzību.

Projektā Tiesu administrācija pielāgos un īstenos mediācijas apmācības programmas juridiskā atbalsta pakalpojumu nodrošināšanā iesaistītajam personālam, lai samazinātu tiesvedības procesus par 10%, kas būtu arī būtisks ieguvums valsts budžetam un sabiedrībai kopumā. Projektu plānots īstenot līdz 2027.gada vidum.

 

 

.itfmhgd

 

 

ntbewvd