Ja iestājas kāds no norādītajiem tiesiskajiem pamatiem un personai ir nodarīts kaitējums, privātpersonai ir tiesības prasīt:
1) zaudējumu atlīdzību, kas paredzēta Kaitējuma atlīdzināšanas likuma 10. pantā, piemēram, izmaksas par juridisko palīdzību kriminālprocesā, nesaņemto darba samaksu, atrauto peļņu;
2) atlīdzinājumu par nemantisko kaitējumu, kas paredzēts Kaitējuma atlīdzināšanas likuma 11. panta pirmajā daļā (fiziskās personas dzīvības, veselības, goda un cieņas, personiskā vai ģimenes noslēpuma, citu nemantisko tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizskārums);
3) atlīdzinājumu par nemantisko kaitējumu sakarā ar nepamatotu vai prettiesisku brīvības ierobežošanu, piemēram, aizturēšanu, apcietinājumu (atlīdzinājums šādā gadījumā aprēķināms saskaņā ar Kaitējuma atlīdzināšanas likuma 15. pantu).
Zaudējuma atlīdzinājuma tiesisko pamatu un atlīdzības apmēru, kā arī faktus, kas apliecina nemantiskā kaitējuma nodarīšanu, pierāda ar Administratīvā procesa likumā norādītajiem pierādīšanas līdzekļiem.
Tiesības uz nemantiskā kaitējuma vai zaudējuma atlīdzinājumu rodas, ja starp iestādes, prokuratūras vai tiesas prettiesisko vai nepamatoto rīcību un privātpersonai nodarīto kaitējumu pastāv tieša cēloņsakarība – objektīva saikne starp iestādes, prokuratūras vai tiesas rīcību un tās radīto laika ziņā vēlāk sekojošo kaitējumu, proti, minētā rīcība radījusi un noteikusi kaitējuma iestāšanās reālu iespēju un ir galvenais faktors, kas nenovēršami radījis šo kaitējumu.
Zaudējums aptver arī izmaksas, kas saistītas ar juridisko palīdzību kriminālprocesā.
Tieslietu ministrijā, lai konstatētu, ka iestājies Kaitējuma atlīdzināšanas likuma 10. panta trešajā daļā minētais zaudējumu atlīdzināšanas gadījums, proti, zvērināts advokāts sniedzis juridisko palīdzību kriminālprocesā un saistībā ar to personai radušies izdevumi, iesniedzami pierādījumi:
1) vienošanās un orderis, kas apliecina zvērināta advokāta tiesības īstenot aizstāvību kriminālprocesā;
2) maksājuma dokumenti (piemēram, rēķini, kvītis, maksājuma uzdevumi), kas apliecina zaudējumu rašanās faktu.
Izmaksas par juridisko palīdzību un ar to saistītos izdevumus atlīdzina atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 22. decembra noteikumu Nr. 1493 "Noteikumi par valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības veidiem, maksimālo stundu skaitu, samaksas apmēru un kārtību" V nodaļā paredzētajiem juridiskās palīdzības veidiem un juridiskās palīdzības sniegšanas brīdī noteiktās takses apjomā.
Atlīdzināmās juridiskās palīdzības veidi
Pieteikuma par kaitējuma kompensāciju cietušajai personai sastādīšana;
|
Sūdzības par kriminālprocesu veicošās amatpersonas rīcību sastādīšana;
|
Sūdzības par kriminālprocesu veicošās amatpersonas nolēmumu sastādīšana;
|
Sūdzības par procesuālā piespiedu līdzekļa piemērošanu/grozīšanu/atcelšanu sastādīšana;
|
Dokumenta, kas nepieciešams lietas iztiesāšanai rakstveida procesā (iebildums vai skaidrojums (izņemot augstāk minētā pieteikuma un sūdzības, un apelācijas vai kasācijas sūdzība) sastādīšana;
|
Apelācijas sūdzības sastādīšana;
|
Kasācijas sūdzības sastādīšana;
|
Papildinājuma sūdzībai par kriminālprocesu veicošo amatpersonu/ apelācijas sūdzībai/ kasācijas sūdzībai sastādīšana;
|
Pārstāvība/aizstāvība pirmstiesas procesa stadijā;
|
Pārstāvība/aizstāvība tiesas sēdē;
|
Juridiskā palīdzība aizdomās turētajam/apsūdzētajam tiesas sēdē, izlemjot jautājumu par drošības līdzekļa piemērošanu;
|
Iepazīšanās ar krimināllietas materiāliem;
|
Juridiskā palīdzība apsūdzētajam vienošanās slēgšanas procesā tiesvedības stadijā ārpus tiesas sēdes;
|
Juridiska konsultācija, kas saistīta ar tiesas sēdi vai ar attiecīgo procesuālo darbību, kurā atbilstoši Kriminālprocesa likumam īstenojama pārstāvība vai aizstāvība;
|
Juridiskās palīdzības sniedzēja ceļa (transporta) izdevumi, kā arī samaksa par ceļā patērēto laiku, un izdevumi par viesnīcu (naktsmītni), ja juridiskā palīdzība sniegta ārpus valstspilsētas, novada pagasta vai pilsētas teritorijas, kurā ir juridiskās palīdzības sniedzēja prakses vieta.
|
Zaudējumu par juridisko palīdzību kriminālprocesā pierādīšana
Kriminālprocesā sniegtās juridiskās palīdzības veidi un to apjoms ir jāpierāda ar attiecīgiem pierādījumiem. Kaitējuma atlīdzināšanas likums nenosaka konkrētas formas pierādījumus:
- Atsevišķas procesuālās darbības, kam pašām par sevi nav pierādījumu, piemēram, sniegtās juridiskās konsultācijas, kas saistītas ar attiecīgu procesuālo darbību/tiesas sēdi vai aizstāvja/pārstāvja iepazīšanos ar krimināllietas materiāliem, var tikt pierādītas arī ar juridiskās palīdzības sniedzēja sniegtu informāciju, tomēr to nevar attiecināt uz gadījumiem, ko var objektīvi pierādīt, piemēram, ar krimināllietas materiālos esošajiem dokumentiem.
- Tā kā zvērinātiem advokātiem ir pienākums vest klientu lietu uzskaiti, Tieslietu ministrijā var iesniegt zvērināta advokāta apliecinājumu par kriminālprocesā sniegto juridisko palīdzību, tās veidiem un apmēru. Piemēram, ja zvērināts advokāts sniedza konsultācijas kriminālprocesā, tad iesniedzams zvērināta advokāta apliecinājums, kurā norādīta veikto darbību uzskaite; ja juridiskās palīdzības sniedzējs iepazinās ar krimināllietas materiāliem, apliecinājumā norādāms, kad un ar cik krimināllietas materiālu sējumiem juridiskās palīdzības sniedzējs ir iepazinies.
SVARĪGI:
Publiski pieejamā informācija par tiesvedības gaitu kriminālprocesā nesniedz pilnīgu informāciju par to, kāda veida juridisko palīdzību un kādā apjomā sniegta kriminālprocesa ietvaros, savukārt Tieslietu ministrijai krimināllietas materiāli nav pieejami, tāpēc iesniedzēja interesēs ir pašam iegūt vajadzīgos pierādījumus no krimināllietas materiāliem par viņam sniegto juridisko palīdzību (piemēram, procesuālo darbību norises vai tiesas sēžu protokoli, kuros atspoguļota zvērināta advokāta piedalīšanās procesuālajā darbībā vai tiesas sēdē).
Privātpersonai ir pienākums iesniegumā norādīt, kā izpaudies tās nemantisko tiesību un ar likumu aizsargāto interešu aizskārums, un pamatot atlīdzības apmēru.
Tieslietu ministrija vērtē tos nemantisko tiesību un ar likumu aizsargāto interešu aizskārumus, kas norādīti iesniegumā, kā arī vērtē, vai attiecīgie aizskārumi ir pierādīti ar Administratīvā procesa likumā norādītajiem pierādīšanas līdzekļiem.
SVARĪGI:
Tiesu praksē atzīts, ka nepamatots kriminālprocess rada personai morālās ciešanas, taču citi iesniegumā norādītie nemantiskā kaitējuma raksturojošie apstākļi ir jāpierāda.