Tieslietu ministrija 2025. gada 7. martā un 14. martā organizēja apmācības vebinārus Latvijas tiesnešiem un tiesu darbiniekiem par starptautiskās tiesiskās sadarbības aktualitātēm civillietās un krimināllietās. Vebināros kopumā piedalījās vairāk nekā 300 dalībnieki no Latvijas tiesām.
2025. gada 7. marta vebinārs tika organizēts aktuāliem jautājumiem tiesu sadarbībā civillietās. Tiesu darbiniekiem tika prezentēti jauninājumi E-tiesiskuma portālā un tā īpašai sadaļai Eiropas tiesiskās sadarbības atlants civillietās. Minētie instrumenti ir neatņemami rīki tiesu ikdienas darbā, jo apkopo visu praktisko informāciju tiesu vajadzībām, piemēram, veidlapas, kompetentās iestādes, valstu paziņojumus. Atsevišķa uzmanība tika vērsta uz tiesu tiesiskās palīdzības lūgumu noformēšanu ar legalizāciju vai apostille apliecinājumu, paskaidrojot kādos gadījumos un kā tie ir sagatavojami.
Ņemot vērā aizvien aktuālo jautājumu par bērna pastāvīgas dzīvesvietas (un arī jurisdikcijas) noteikšanu lietās, kas izriet no aizgādības un saskarsmes tiesībām, tiesu darbinieki tika iepazīstināti arī ar aktuālo Eiropas Savienības tiesu praksi minētajā jautājumā un Tieslietu ministrijas, kā Centrālās iestādes, atziņām.
Savukārt 2025. gada 14. marta vebinārs tika organizēts aktuāliem jautājumiem tiesu sadarbībā krimināllietās. Tiesu darbiniekiem tika demonstrēti Eiropas tiesiskuma tīklā krimināllietās pieejami rīki, kā arī kā meklēt valstu atrunas, paziņojumus un citu noderīgu informāciju Eiropas Padomes Nolīgumu biroja tīmekļa vietnē. Tieslietu ministrija dalījās labās prakses atziņās, skaidrojot kādos gadījumos ieteicams izmantot Eiropas izmeklēšanas rīkojumu vai tiesiskās palīdzības lūgumu par procesuālo darbību veikšanu krimināllietās izpildi.
Īpaša uzmanība tika pievērsta arī aktualitātēm un problemātikai savstarpējās atzīšanas principa piemērošanā, veicot tiesas spriedumu atzīšanu un izpildi krimināllietās atbilstoši starptautiskās sadarbības krimināllietās praktiskajiem instrumentiem.
Abu vebināru laikā tika pārrunātas arī aktualitātes un problēmjautājumi tiesu iestāžu sadarbībā ar konkrētām valstīm, proti, Ukrainu, Krievijas Federāciju, Baltkrievijas Republiku un Apvienoto Karalisti.
Starptautiskās tiesiskās sadarbības vebināri tiek rīkoti katru gadu ar mērķi informēt un diskutēt par aktuāliem problēmjautājumiem. Vebināri vienlaikus ir lieliska iespēja labās prakses apmaiņai gan tiesu starpā, gan tiesu sadarbībā ar Tieslietu ministriju.
Papildus norādāms, ka Tieslietu ministrija izstrādājusi izglītojošus informatīvus video un raidierakstus par dažādiem juridiskiem jautājumiem ar pārrobežu aspektu, kurus palīdz skaidrot un ikdienā risināt Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla Latvijas institūcijas.