Tieslietu ministrijai 2024.gads bijis ražīgs, turpinot stiprināt valsts drošību ar jauniem krimināltiesiskiem līdzekļiem, attīstot sodu izpildes procesus, cilvēkresursus un infrastruktūru, kā arī rūpējoties par cietušo un bērnu tiesību aizsardzību.
- Valsts drošības stiprināšana ar krimināltiesiskiem līdzekļiem. Stājušies spēkā Tieslietu ministrijas virzītie grozījumi Krimināllikumā, kas paredz noteikt bargākus sodus par virkni noziedzīgu nodarījumu, tai skaitā, kas saistīti ar valsts drošību. Par palīdzību ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā varēs sodīt ar brīvības atņemšanu līdz desmit gadiem līdzšinējo piecu gadu vietā. Savukārt par tīšu izvairīšanos no mobilizācijas varēs sodīt arī ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, bet rezerves karavīru vai zemessargu, kurš izvairīsies no mobilizācijas, varēs sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem.
- Ar Ieslodzījuma vietu pārvaldes kapacitātes celšanu stiprināta valsts iekšējā drošība. Panākts būtisks algu pieaugums no 2025.gada 1.janvāra Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām. Piešķirtais papildu finansējums ir nozīmīgs ieguldījums valsts iekšējās drošības stiprināšanā, ņemot vērā ģeopolitiskos apstākļus un stiprinot sodu izpildes sistēmu kopumā. Procentuāli lielākais atalgojuma pieaugums ap 30% būs apsargiem, uzraugiem un inspektoriem.
- Jaunā Liepājas cietuma būvniecība un sodu izpildes uzlabošana. Jaunā Liepājas cietuma, kas būs modernākais un drošākais cietums Baltijā, būvniecības process ievirzījies noslēguma posmā. Jaunais cietums Latvijas sodu izpildes sistēmā būs būtisks jaunums, nodrošinot valsts iekšējo drošību. Cietums piedāvās jaunas un plašas resocializācijas iespējas, lai samazinātu atkārtotus noziegumus pēc soda izciešanas.
- Latvijā ceļu satiksmē liegts piedalīties Baltkrievijā un Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem. Konstatējot transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē Latvijā, to konfiscē un nodod bez atlīdzības Ukrainai vispārējam atbalstam cīņā ar agresorvalsti Krieviju. No 2025. gada 1. janvāra būs piemērojams arī plašs naudas soda izpildes nodrošinājuma līdzekļu klāsts, ja administratīvais pārkāpums izdarīts ar ārvalstī reģistrētu transportlīdzekli vai ar transportlīdzekli, kura vadītājs ir ārvalsts persona. Varēs piemērot vienu vai vairākus šādus nodrošinājuma līdzekļus, tostarp riteņu bloķēšanu, ar mērķi veicināt administratīvo sodu apmaksu.
- Vardarbības apkarošana sabiedrībā un kriminālsodu reforma - pastiprināta atbildība par vardarbības noziegumiem pret tuviniekiem, tīšu miesas bojājumu nodarīšanu, draudiem izdarīt slepkavību vai nodarīt smagus miesas bojājumus, vajāšanu, nelikumīgu brīvības atņemšanu, nolaupīšanu un citiem. Tāpat Krimināllikumā nostiprināta norma, kas nosaka, ka persona, kas nav sasniegusi četrpadsmit gadu vecumu, atrodas bezpalīdzīgā stāvoklī, ja pret viņu veikts dzimumnoziegums.
- Latvijas atbalsts Ukrainai un starptautiskā tiesiskuma stiprināšana. Tieslietu ministrija aktīvi virza Ukrainas tiesiskuma atjaunošanas darba kārtību gan nacionālajā, gan starptautiskajā līmenī - Eiropas Savienībā, Eiropas Padomē un ANO. Šogad Latvija novirzījusi 200 000 eiro Starptautiskās Krimināltiesas kapacitātes stiprināšanai, lai atbalstītu pēc iespējas ātrāku un efektīvāku Krievijas agresijas noziegumu un kara noziegumu pret Ukrainu izmeklēšanu.
- Bērnu tiesību aizsardzība. Valdība ir atbalstījusi Tieslietu ministrijas iniciēto Bērnu un jauniešu drošās mājas izveidi augsta riska pusaudžiem. Plānots, ka Bērnu un jauniešu drošā māja uzsāks darbu 2027. gadā un vienlaikus būs audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis, ko izmantos gadījumos, kad bērna uzvedība apdraud viņu pašu vai apkārtējos. 2025.gadā nodibinājums "Allažu ģimeņu un bērnu atbalsta centrs" sniegs pagaidu atbalstu augsta riska bērniem un jauniešiem. Speciālistu vadībā tiks strādāts ar bērna uzvedības maiņu, lai pilnvērtīgi un droši bērnu iekļautu ikdienas dzīvē un sabiedrībā. Lai aizsargātu bērnu intereses, Tieslietu ministrija resursu ietvaros radusi iespēju no 2025.gada palielināt no uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru.
- Cietušo aizsardzība. Atbalstīts Tieslietu ministrijas priekšlikums no 2025.gada paplašināt to personu loku, kam ir tiesības saņemt valsts kompensāciju situācijās, ja pret personu ir izdarīts noziedzīgs nodarījums. Turpmāk tiks atzīta un vērtēta arī neuzmanības dēļ izdarīto noziedzīgo nodarījumu kaitējuma nozīme un ietekme uz cietušajiem. Tāpat turpmāk par seksuālu uzmākšanos noteikta administratīvā atbildība, lai atturētu varmākas no seksuāla rakstura pārkāpumiem. Atbildība par seksuālu uzmākšanos paredzēta arī tad, ja tā veikta, izmantojot saziņas kanālus, tostarp digitālajā vidē.
- Tiesnešu un citu tiesu varai piederīgo pilnveidošana. Tieslietu akadēmija, kas būs vienots mācību centrs tiesnešiem, tiesu darbiniekiem, prokuroriem, prokuroru palīgiem un izmeklētājiem, darbu uzsāks 2025.gada 1.janvārī. Tā būs platforma jaunu zināšanu apguvei, piemēram, par hibrīddraudu novēršanu, ģimenes strīdu cēloņiem un konfliktu attīstību, vardarbībā cietušo vajadzībām un dažādu vardarbību sekām, kā arī atbalsts pētniecībai un starptautiskai sadarbībai.
- Juridiskās izglītības kvalitātes stiprināšana. Stiprinot juridiskās izglītības kvalitāti Latvijā, paplašināts valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena komisijas sastāvs, pārstāvot pēc iespējas plašāku nākotnes darba devēju loku jaunajiem juristiem. Zinoši juristi stiprina juridisko pakalpojumu kvalitāti, efektīvāk aizstāvot sabiedrības intereses un stiprinot Latviju kā tiesisku un demokrātisku valsti.