Jaunumi
1

Tieslietu ministrijas (TM) Iekšējā audita departaments ir saņēmis augstāko novērtējumu no neatkarīgu ārējo vērtētāju puses. Vērtējumā TM Iekšējais departaments atzīts par iekšējā audita paraugu un lieto metodes, kas ieteiktas kā labā prakse izmantošanai citās iekšējā audita struktūrvienībās.

Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs: “Esmu gandarīts par Tieslietu ministrijas Iekšējā audita departamenta augstu darba novērtējumu, kas vienlaikus ir arī apliecinājums, ka tieslietu resora iekšējās kontroles vadības sistēmu novērtēšana tiek nodrošināta atbilstoši augstiem, starptautiski atzītiem standartiem un sniedz patiesu priekšstatu vadībai par auditētajiem procesiem. Minētais ir nozīmīgs priekšnosacījums gan savlaicīgai problēmu pamanīšanai, gan stratēģiju izveidei to novēršanai. Tieslietu ministrija var lepoties ar kvalificētiem auditoriem, kuru darbs ir ievērības cienīgs paraugs iekšējam auditam.

Departamenta novērtēšanu veica neatkarīgs ārējais vērtētājs atbilstoši Finanšu ministrijas darba uzdevumam[1], lai izvērtētu departamenta atbilstību Iekšējā audita profesionālās prakses starptautisko standartu prasībām un Iekšējo auditoru institūta Ētikas kodeksam.

Novērtējumā secināts, ka TM Iekšējā audita departaments atbilst visām prasībām un labās prakses augstākajam novērtējumam visās izvērtētajās jomās, un, kā labākās prakses piemēru atzīmē:

  • Auditoru kompetenču detalizētu izvērtēšanu.

TM Iekšējā audita departamentā ir ieviesta detalizēta auditoru kompetenču izvērtēšana, un izvērtēšanas rezultāti tiek izmantoti arī, lai plānotu nepieciešamās apmācības auditoru tālākai kompetences celšanai.

  • Auditu kvalitātes uzraudzības sistēmu un Iekšējā audita departamenta vadītājas pārraudzību katrā auditā.

Katram auditam tiek nodrošināta kvalitātes pārbaude un departamenta vadītājas virsuzraudzība.

  • Augsto ieviesto rekomendāciju skaits.

Tieslietu ministrija no 2019. – 2021. gadam ir ieviesusi visas rekomendācijas, kurām ir iestājies ieviešanas termiņš. Salīdzinājumā ar citām institūcijām, vairumam neizdodas ieviest rekomendācijas pat 80 % apmērā.

  • Starptautiskās pieredzes apmaiņu.

Iekšējā audita departamenta darbinieki ir piedalījušies pieredzes apmaiņā ar citu valstu iekšējā audita struktūrvienībām, tādējādi ieviešot labāko praksi arī Tieslietu ministrijā.

 


[1] Ārējais novērtētājs ir SIA “CSE COE”, ar kuru Finanšu ministrijas atklāta konkursa “Valsts pārvaldes iekšējā audita struktūrvienību darbības ārējais novērtējums” rezultātā noslēgts Pakalpojuma līgums Nr.FM2022/26