Jau teju desmit gadus Latvijā tiek attīstīts brīvprātīgais darbs, kas palīdz iekļaut sabiedrībā probācijas klientus un ieslodzītos. Valsts probācijas dienestā (VPD) darbojas 122 brīvprātīgie un šogad viņu skaits būtiski pieaudzis, savukārt Ieslodzījuma vietu pārvaldē (IeVP) šobrīd darbojas 53 brīvprātīgie un šogad mācībās brīvprātīgajiem piedalījās 80 personas. Tieslietu ministrija aicina brīvprātīgajā darbā iesaistīties ikvienu, kurš jūt aicinājumu, lai kopīgi veidotu drošāku un iekļaujošāku sabiedrību.
“Brīvprātīgais darbs ir būtiska un neatņemama ieslodzīto un probācijas klientu atgriešanas sabiedrībā procesa sastāvdaļa. Lai šo ceļu padarītu vieglāku gan notiesātajiem, gan brīvprātīgajiem, īpaši nozīmīgs ir sabiedrības atbalsts un iesaiste, kas balstīta tolerancē un izpratnē. Brīvprātīgo skaita pieaugums liecina, ka sabiedrībā pakāpeniski mazinās aizspriedumi pret cilvēkiem, kuru līdzšinējās dzīves izvēles novedušas pie likumpārkāpuma veikšanas. Tādēļ aicinu ikvienu cilvēku iesaistīties brīvprātīgajā darbā, tādējādi veidojot labāku, cilvēcīgāku un drošāku Latviju!” uzsver tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere.
Lai kļūtu par brīvprātīgo Valsts probācijas dienestā un Ieslodzījumu vietu pārvaldē, ir jābūt vēlmei un gatavībai sniegt atbalstu likumpārkāpējam, jābūt pilngadību sasniegušam, jāpiemīt augstai atbildības sajūtai, jāpārzina valsts valoda un jāiziet īpašas apmācības. Brīvprātīgie tiek aicināti dalīties ar savām prasmēm, zināšanām un pieredzi.
“Brīvprātīgie nāk no dažādām jomām, dažādām vidēm, ar dažādu izglītību. Pie mums visi dara vienādu darbu, visi jūtas līdzvērtīgi. Strādājot par brīvprātīgo, esmu ieguvusi arī daudz ļoti labu, uzticamu kolēģu. Liela daļa šo cilvēku turpina patversmē strādāt kā brīvprātīgie pēc tam, kad veikuši šeit darbu kā probācijas klienti,” saka dzīvnieku patversmes “Mežvairogi” valdes locekle un brīvprātīgā, kas organizē piespiedu darbu, Danuta Priede.
Šogad IeVP brīvprātīgie organizējuši 317 pasākumus – sporta un mākslas aktivitātes, grāmatu klubus, rakstīšanas meistarklases, individuālas sarunas, galda spēles, lekcijas par bērnu audzināšanu, konfliktu risināšanu un citas nodarbības. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2024. gadā organizēto pasākumu skaits ir palielinājies uz pusi.
Lai veicinātu izpratni par brīvprātīgā darba sistēmu Latvijā, Tieslietu ministrija izstrādājusi faktu lapu, kas pieejama šeit. Informācija kā kļūt par brīvprātīgo korekcijas dienestos pieejama Ieslodzījuma vietu pārvaldes vai Valsts probācijas dienesta tīmekļa vietnēs.
Ar ESF+ līdzfinansējuma atbalstu turpinās brīvprātīgā darba sistēmas kriminālsoda izpildē pilnveide, t.sk., īstenojot pasākumus brīvprātīgo kopienas paplašināšanai, piesaistot jaunus brīvprātīgā darba veicējus, viņus apmācot, kā arī ar motivējošiem pasākumiem stiprinot esošo brīvprātīgo kapacitāti.
2024.gada 14.decembrī notika konference brīvprātīga darba veicējiem korekcijas dienestos “Brīvprātīgi par drošāku sabiedrību - dari un atbalsti”. Konferences laikā apbalvoja šajā gadā izcilākos brīvprātīgā darba veicējus. Diskusijas ieraksts, kurā brīvprātīgie dalās ar iedvesmojošiem pieredzes stāstiem, pieejams Tieslietu ministrijas Youtube kontā.