Jaunumi
bdvasc

2025. gada 1.aprīlī stājas spēkā Tieslietu ministrijas izstrādātie grozījumi Civilprocesa likumā, kas veicinās iedzīvotāju piekļuvi tiesu sistēmai, stiprinot taisnīgumu un tiesiskumu. Grozījumi likumā paredz efektīvāku pagaidu aizsardzību pret vardarbību un taisnīgāku tiesāšanās izdevumu noteikšanu ģimeņu strīdos, atvieglos valsts nodevu aprēķināšanas kārtību, kā arī izmaiņas pilnveidos piespiedu izpildīšanas brīdinājuma kārtību, padarot to ātrāku un vienkāršāku.

Efektivizēta pagaidu aizsardzība pret vardarbību

Izmaiņas paredz uzlabot pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Samazināta iespēja vērsties tiesā ar nepamatotiem lūgumiem atcelt pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Nereti pieteikumi par pagaidu aizsardzības līdzekļa atcelšanu tiek iesniegti atkārtoti, lai arī faktiskie lietas apstākļi nav mainījušies. Tālab turpmāk noteikts, ja pieteikums par pagaidu aizsardzības līdzekļu aizstāšanu vai atcelšanu saņemts mazāk nekā trīs mēnešu laikā no iepriekšējā šāda pieteikuma izskatīšanas, tiesa var izskatīt šādu pieteikumu rakstveida procesā un tiesas lēmums nav pārsūdzams. Tādējādi tiek samazināta iespēja vērsties tiesā ar nepamatotiem lūgumiem atcelt pagaidu aizsardzību, vienlaikus novēršot arī procesa novilcināšanu

Turpmāk vardarbīgas uzvedības mazināšanas kursa apguves termiņš būs īsāks, lai veicinātu tā apguvi ātrāk, tādējādi arī gūstot labumu no tā apguves ātrāk. Atbildētājam būs pienākums kursu apgūt sešos mēnešos pēc tiesas lēmuma līdzšinējā viena gada vietā. Uzsākot kursa apguvi trīs mēnešu laikā, personai būs jāmaksā 10% no kursu maksas, bet, atliekot kursa apguvi vēlāk nekā trīs mēnešus, – jāsedz kursa izmaksas pilnā apmērā.

Taisnīga tiesāšanās izdevumu noteikšana ģimeņu strīdos

Turpmāk tiesai laulības šķiršanas lietās, kā arī aizgādības un saskarsmes lietās, sadalot tiesāšanās izdevumus, būs jāņem vērā ne tikai pušu mantiskais stāvoklis, bet arī taisnīguma un samērīguma principi. Proti, nozīme var būt gan tam, kurš ir veicinājis laulības iziršanu, gan tam, kurš liek šķēršļus laulības šķiršanā, gan uzturlīdzekļu nemaksāšanai, gan arī citiem apstākļiem, kas saistīti ar lietas izskatīšanu.

Stiprināta uzturlīdzekļu saņemšanas kārtība parādnieka bērniem

Izmaiņas likumā paredz turpmāk liegt tiesu izpildītājiem vērst piedziņu uz uzturlīdzekļiem, ko saņem parādnieks tādā apmērā, kas noteikts, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, notariālā akta formā taisītu vienošanos vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu. Tāpat piedziņu nevarēs vērst uz valsts kompensāciju, kas izmaksāta noziedzīgos nodarījumos cietušajam. Izmaiņu mērķis – parādnieka bērniem nodrošināt uzturlīdzekļu saņemšanu pilnā apmērā.

Pārskatāma valsts nodevu kārtība civillietās – vairumā gadījumu samazināsies valsts nodevas apjoms

No 1.aprīļa valsts nodevas Civilprocesa likumā noteiktas fiksētā veidā, pilnībā atsakoties no sarežģītās nodevu aprēķināšanas procentuālā izteiksmē. Turpmāk katra persona varēs ērti pārliecināties par savam gadījumam atbilstošu valsts nodevas apmēru, neveicot aprēķinus. Izmaiņu rezultātā samazinās  valsts nodevas apmērs prasībām, kas novērtējamas naudas summā līdz 40 000 euro, jo procentuāli lielākais tiesā iesniegto prasības pieteikumu skaits ir tieši par šādas vērtības prasībām. Grozījumi paredz arī  noteikt maksimālo valsts nodevas apmēru jeb valsts nodevas "griestus" - 25 000 euro apmērā.

Vienlaikus izmaiņas paredz arī daļēju ar lietas izskatīšanu saistīto izdevumu iekļaušanu valsts nodevā, kas vienkāršos tiesas izdevumu aprēķināšanu. Tiesai vairs nebūs katrā lietā atsevišķi jārēķina un ar spriedumu valsts labā jāpiedzen ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi, jo tie jau būs iekļauti valsts nodevā un piedzenami par labu uzvarējušai pusei. Līdz ar to parādniekam netiks ierosināta vēl viena izpildu lieta par izdevumu piedziņu valsts labā, ja viņš sprieduma labprātīgas izpildes termiņā nebūs samaksājis ar lietas izskatīšanu saistītos izdevumus.

Vienkāršota procedūra saistību piespiedu izpildei

Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā ir vienkāršota tiesvedības procedūra, kas būtībā nodrošina ātrāku, un arī lētāku iespēju atgūt parādus, par kuriem nav strīdu. Tiesa parādniekam  nosūtīs brīdinājumu par maksājuma saistības piespiedu izpildīšanu, kopā ar atbildes veidlapu, kurā parādniekam  jāatzīmē vai tas maksājuma saistību atzīst vai arī tam ir iebildumi pret maksājuma saistības pamatotību. Līdz šim likums paredzēja, ka parādniekam brīdinājums jāizsniedz pret parakstu un ja brīdinājumu parādniekam pret parakstu neizdevās izsniegt, tad tiesai pieteikums bija jāatstāj bez izskatīšanas. Izmaiņas paredz, ka turpmāk brīdinājums tiks nosūtīts personai uz oficiālo elektronisko adresi, vai, ja tas nav iespējams, – ierakstītā pasta sūtījumā uz deklarēto dzīvesvietas adresi. Sūtījuma neizņemšana nebūs šķērslis tiesai pieņemt lēmumu par maksājuma saistības piespiedu izpildi.  Līdz ar to jaunais regulējums prasīs aktīvu parādnieka rīcību iebilst pret maksājuma saistības pamatotību, lai novērstu tūlītējas piedziņas iespējamību. Tikai termiņā iesniegti parādnieka iebildumi pret maksājuma saistības pamatotību vai parāda samaksa ir pamats tiesvedības izbeigšanai saistības piespiedu izpildīšanai brīdinājuma kārtībā. Ja parādnieks nereaģēs uz brīdinājumu, tiks secināts, ka parādnieks brīdinājumu ir saņēmis un tam neiebilst un tiesa pieņems izpildāmu lēmumu, kura izpilde var tikt nekavējoši uzsākta. Jaunā kārtība motivēs parādniekus ātrāk risināt savas parādsaistības, tādējādi izvairoties  no tiesvedības procesiem nākotnē un turpmāka parādu apjoma pieauguma.