Šonedēļ, 13. novembrī, Ministru prezidentes Evikas Siliņas vadībā notika Noziedzības novēršanas padomes (NNP) sēde, kurā tika spriests par turpmāko rīcību sankciju pārkāpumu efektīvai izmeklēšanai, kā arī par arestēto kapitāla daļu (akciju) uzraudzības tiesiskā regulējuma izstrādi un virzību.
Sēdē tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere informēja par Tieslietu ministrijas priekšlikumiem sankciju pārkāpumu efektīvai izmeklēšanai saistībā ar Sankciju direktīvas ieviešanu. Ņemot vērā pieaugošo kriminālprocesu skaitu, kas objektīvi ir saistīts ar noteikto sankciju kontroli un pārkāpumu atklāšanu, NNP nolēma atbalstīt administratīvās atbildības noteikšanu par darbībām ar sankcijām pakļautām atsevišķu kategoriju precēm, ja to vērtība nepārsniedz 10 000 euro. Administratīvās atbildības ieviešana mazāka apmēra pārkāpumos nodrošinās efektīvāku pārkāpumu atklāšanu, izmeklēšanu un sankcionēto preču konfiskāciju. Lai panāktu ātru, efektīvu un taisnīgu regulējumu sankciju pārkāpumu jomā un Latvija netiktu izmantota sankciju apiešanai, Tieslietu ministrijai Ministru kabinetā jāiesniedz nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos. Līdzīgu risinājumu jau ieviesušas arī Lietuva un Igaunija.
Tieslietu ministre NNP sēdē informēja par arestēto kapitāla daļu (akciju) uzraudzības tiesiskā regulējuma izstrādi un lēma atbalstīt tā turpmāko virzību. Sadarbībā ar Latvijas Zvērinātu advokātu padomi, Latvijas Darba devēju konfederāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru notiek redakciju pilnveide arestēto kapitāla daļu jautājumā, paredzot uzraudzības funkcijas ieviešanu. Uzraudzība ir nepieciešama, lai novērstu tādas akcionāra darbības, kas ir vērstas uz uzņēmuma mantas izsaimniekošanu, kapitāla daļu vērtības samazināšanu. Šobrīd normatīvā regulējuma trūkumi paver iespēju organizētās noziedzības locekļiem izvairīties no soda un nodrošināt, ka krimināllietās arestētās mantas aktīvi netraucēti tiek nodoti no vienas organizētās noziedzības locekļa citam, kurš, savukārt, turpina šo aktīvu izmantošanu citu noziegumu finansēšanai. Vienlaikus ar sadarbības partneriem turpinās diskusijas par to, cik plašas būs uzrauga tiesības un pienākumi. Likumprojekts Saeimā tiks skatīts trīs lasījumos bez steidzamības.
Tāpat NNP sēdē izskatīja un pieņēma zināšanai Ģenerālprokurora ziņojumu par Valsts policijas resursiem vardarbības novēršanas un apkarošanas jomā. NNP arī iepazinās ar Ģenerālprokurora ziņojumu par 2023. gadā paveikto un šī gada darbības prioritātēm.
Papildu informācija
Noziedzības novēršanas padome ir koleģiāla institūcija, kuras darbības mērķis ir stiprināt tiesiskumu, koordinēt un pilnveidot valsts institūciju darbību, lai novērstu un apkarotu noziedzību, īpaši korupciju un organizēto noziedzību, kas apdraud valsts drošību un ekonomisko stabilitāti, kā arī sekmētu vienotu un efektīvu izpildvaras un tiesu varas sadarbību tiesiskuma stiprināšanai.