7. maijā Erevānā, Armēnijā, norisinājās Eiropas Savienības finansētā mērķsadarbības (Twinning) projekta “Godprātīguma veicināšana un korupcijas novēršana Armēnijas publiskajā sektorā” noslēguma pasākums.
Projektu divu gadu garumā īstenoja vadošais partneris Vācijas Starptautiskās Tiesiskās Palīdzības Organizācija un jaunākais partneris Latvijas Republikas Tieslietu ministrija sadarbībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB). Projektu 100 % apmērā finansēja ES, kopējais budžets bija 1 miljons EUR, t.sk. – 157 922,65 EUR Tieslietu ministrijas nodrošināto aktivitāšu īstenošanai. Projekta aktivitātes kopā īstenoja 32 eksperti no četrām ES dalībvalstīm (Vācijas, Latvijas, Polijas un Igaunijas).
Kā projekta noslēguma pasākumā atzina Tieslietu ministrijas Projektu plānošanas un īstenošanas nodaļas vadītājs Uldis Kārklevalks: ”Ne tik senā pagātnē ar korupcijas novēršanu saistītās reformas tika īstenotas arī Latvijā, tādēļ ļoti labi izprotam un novērtējam ārvalstu ekspertīzes nozīmi ceļā uz labāku, tiesiskāku, valsti. Aicinu domāt par šo projektu kā par vienu veiksmīgu soli nepārtrauktā ceļā, kā par ierosmi jauniem procesiem, dalīšanos ar labo praksi un turpmākām kopīgām iniciatīvām.”
KNAB Politikas plānošanas un komunikācijas pārvaldes priekšniece Anna Aļošina: “Sasniegtie rezultāti sniedzas tālāk par projekta izvirzīto mērķi – stiprināt Armēnijas tieslietu un korupcijas novēršanas sistēmu. Projektā iesaistīto valstu un institūciju pieredzes apmaiņa divu gadu garumā ne tikai uzlaboja Armēnijas kompetenci pretkorupcijas jomā, bet arī palīdzēja visām iesaistītajām pusēm pilnveidoties un kļūt profesionālākām.”
Projekta aktivitāšu saturs sastāvēja no 4 komponentēm, tās īstenojot tika veikta virkne praktisku jaunievedumu un uzlabojumu, pilnveidojot Armēnijas tieslietu un korupcijas novēršanas jomu.
Projekta ietvaros izstrādāti 4 profesionālās pilnveides mācību kursi par godprātīgumu un korupcijas novēršanu valsts dienesta ierēdņiem, apmācīti 107 eksperti, tostarp – 43 pasniedzēji (instruktori). Projektā izstrādāta Korupcijas novēršanas komisijas komunikācijas stratēģija un rīcības plāns 2024.-2026. gadam un sagatavots krīzes komunikācijas plāns. Tāpat izstrādāta arī rokasgrāmata par dāvanu pieņemšanas aizliegumu valsts amatpersonām un ierēdņiem, mācību materiāli par stratēģiskās komunikācijas un sadarbības jautājumiem un citi mācību materiāli.
Projekta laikā veikta Armēnijas pretkorupcijas tiesiskā regulējuma nepilnību analīze, ņemot vērā ES praksi un starptautiskās saistības, veikts vajadzību novērtējumus un sniegti ieteikumi par pretkorupcijas tiesiskajā regulējumā veicamiem uzlabojumiem. Pretkorupcijas stratēģijas ieviešanai izstrādāti trīs stratēģiskās analīzes un plānošanas dokumenti, tostarp komunikācijas koncepcija 2024. -2026. gadam un rīcības plāns. Nodrošinātas mācības par starptautisko pretkorupcijas praksi, kurās piedalījās 78 speciālisti.
Ceturtās projekta komponentes ietvaros tika veikti pasākumi godprātīguma veicināšanai uzņēmējdarbībā - izstrādāta gan korupcijas riska pārvaldības metodoloģija valsts uzņēmumos, gan īstenoti 3 pilotprojekti un izstrādāti priekšlikumi grozījumiem normatīvajos aktos, lai nodrošinātu ar instrumentiem korupcijas risku novērtēšanai un pārvaldībai valsts kapitāla uzņēmumos.
Papildu projekta ietvaros notika divas mācību vizītes Vācijā un Latvijā, kur trīspadsmit Armēnijas Tieslietu ministrijas un Korupcijas novēršanas komisija ierēdņi iepazina, kādas stratēģiskās un organizatoriskās struktūras varētu izmantot savā valstī, kādu efektīvu praksi īstenot un kādas institūciju kapacitātes stiprināt.
Papildu informācija:
Twinning (mērķsadarbības) projekti ir ES instruments institucionālai sadarbībai starp ES dalībvalstu un saņēmējvalstu vai partnervalstu valsts pārvaldes iestādēm. Twinning projekti veicina valsts pārvaldes reformas, atbalsta ES vērtības un izstrādā Eiropā balstītus standartus un normas. Twinning projektu pamatideja ir stiprināt valsts pārvaldes institūciju kapacitāti, piesaistot ES dalībvalstu ekspertus un radot iespēju veidot partnerattiecības un sadarbību starp dažādām valstīm un, šo projektu galvenais mērķis – efektīvas acquis communautaire ieviešanas nodrošināšana, veicinot likumdošanas sakārtošanu un institūciju kapacitātes stiprināšanu.