gesc

Mantojuma tiesību reforma

Virknē tiesību aktu no 2025.gada 1.janvāra stāsies spēkā izmaiņas,  kas sakārto un aktualizē ar mantošanu saistītus jautājumus, padarot to risināšanu atbilstošāku mūsdienu apstākļiem. Piemēram, ir pilnveidota mantojuma pieņemšanas sistēma, precizējot gribas par mantojuma pieņemšanu izteikšanas formas un stiprinot sludinājuma par mantojuma atklāšanos spēku, kā arī ierobežota mantinieku atbildība par mantojuma atstājēja parādiem.

Palielināts valsts izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs

No 2025.gada palielināts Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs. Turpmāk par bērnu līdz septiņu gadu vecumam valsts izmaksās 125 eiro mēnesī, bet par bērnu no septiņu gadu vecuma – 150 eiro mēnesī. Norādāms, ka uzturlīdzekļu izmaksas no Uzturlīdzekļu garantiju fonda tiek veiktas par iepriekšējo mēnesi, līdz ar to  minētais regulējums par uzturlīdzekļu apmēru tiks piemērots tiem uzturlīdzekļiem, kas aprēķināti par periodu no 2025. gada 1. janvāra un kuru izmaksa tiks veikta 2025. gada februārī.

Aktualizētas kadastrālās vērtības

No 1. janvāra spēkā būs divas kadastrālās vērtības – fiskālā un universālā. Nekustamā īpašuma nodokļa un nodevu aprēķiniem tiks izmantota fiskālā kadastrālā vērtība, kas saglabāsies līdzšinējā apmērā. Tas nozīmē, ka nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi iedzīvotājiem 2025. gadā nepieaugs. Universālo kadastrālo vērtību  izmantos nomas maksai piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, kā arī citiem aprēķiniem, piemēram, grāmatvedībā un finanšu pārskatos, kas nav saistīti ar nodokļiem un nodevām – situācijās, kurās ir svarīga tirgum tuvāka kadastrālā vērtība.

Valsts kompensācija cietušajiem

Turpmāk plašākam personu lokam būs tiesības saņemt valsts kompensāciju cietušajiem,  ja pret personu ir izdarīts noziedzīgs nodarījums. Izmaiņas tiesiskajā regulējumā paredz atzīt un vērtēt arī neuzmanības dēļ izdarīto noziedzīgo nodarījumu kaitējuma nozīmi un ietekmi uz cietušajiem.

Pilnveidots administratīvās atbildības process

2025.gada 1.janvārī stāsies spēkā izmaiņas Administratīvās atbildības likumā, kas paredz jaunus soda izpildes nodrošinājuma līdzekļus, tai skaitā iespēju bloķēt transportlīdzekļa riteņus un piemērot citus līdzekļus gadījumos, ja administratīvais pārkāpums izdarīts ar ārvalstī reģistrētu transportlīdzekli vai to izdarījis ārvalstnieks.

Tāpat grozījumi satur regulējumu administratīvā pārkāpuma procesa norisei elektroniskā vidē un pilnveido personas tiesību aizsardzību pilnīgi automatizēta lēmuma pieņemšanas gadījumā, tostarp paredzot tiesības saņemt paskaidrojumu, ilgāku sūdzību iesniegšanas termiņu un amatpersonas tiesības atcelt prettiesisku automatizēti pieņemtu lēmumu.

Ir izveidots tiesību aizsardzības mehānisms prettiesiskas rīcības konstatēšanai administratīvā pārkāpuma procesā, lai persona varētu pilnvērtīgi īstenot tiesības uz atlīdzinājumu par kaitējumu.

Tāpat likumā konkretizētas aizstāvja tiesības un pienākumi administratīvā pārkāpuma procesā un precizēta ilgstoša administratīvā pārkāpuma izpratne. Minētais regulējums ietekmēs arī soda piemērošanu par ilgstošiem administratīvajiem pārkāpumiem, ko fiksē ar tehniskajiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli. Personai sodu par atkārtoti fiksētiem pārkāpumiem vēlreiz varēs piemērot tikai pēc tam, kad tai būs paziņots par iepriekšējo fiksēto pārkāpumu.

Nosacītas brīvības atņemšanas vietā probācijas uzraudzība

Grozījumi Krimināllikumā  un Kriminālprocesa likumā no 1. janvāra paredz  reformēt tiesisko regulējumu par galīgā soda noteikšanu par vairākiem noziedzīgiem nodarījumiem un pēc vairākiem nolēmumiem, tāpat turpmāk Latvijā vairs nepiemēros nosacītu brīvības atņemšanas sodu, tā vietā tiks piemērots pamatsods – probācijas uzraudzība.

Darbu sāk Tieslietu akadēmija

Saskaņā ar Tieslietu akadēmijas likumu 1.janvārī darbu uzsāk Tieslietu akadēmija, kas īstenos kvalifikācijas pilnveides mācības tieslietu jomas profesionāļiem, tādejādi stiprinot  demokrātijas vērtības, labu pārvaldību un stabilu valsts attīstību. Tieslietu akadēmijā tiks īstenotas ilgtermiņa mācību programmas, kas secīgi papildina viena otru, tādējādi mācīšanās kultūra būs kā daļa no profesionālās atbildības un sekmēs atbilstošu vidi mācību rezultātu ilgtspējas nodrošināšanai.