- Mutvārdu procesā - tikai tās lietas, kas saistītas ar nozīmīgu personas tiesību aizskārumu un objektīvu steidzamību un kuras nevar izskatīt rakstveida procesā;
- Rakstveida procesā tiesa skata visas civillietas, kuru izskatīšanā iespējams nodrošināt lietas dalībnieku procesuālo tiesību ievērošanu, un taisnīgai lietas izspriešanai mutiska lietas izskatīšana nav būtiska.
- Lietas izskatīšanu tiesa pārceļ, ja atzīst, ka lietu nevar izskatīt rakstveida procesā un lieta nav saistīta ar nozīmīgu personas tiesību aizskārumu vai objektīvu steidzamību. Beidzoties ārkārtējai situācijai, tiesa nodrošina pārcelto lietu izskatīšanu ārpus kārtas.
Publicēts: 08.04.2020.
Civillietas
1. Kuru civillietu skatīt un kuru neskatīt rakstveida procesā?
2. Vai lietas kas saistītās ar nozīmīgu personas tiesību aizskārumu un objektīvu steidzamību, ja tiesa, iepriekš izvērtējot visus apstākļus, secina, ka personas tiesības uz tiesu var tikt nodrošinātas, lietu izskatot arī rakstveidā, var tikt skatītas rakstveida procesā, nerīkojot tiesas sēdi atbilstoši likuma panta otrajai daļai?
3.Vai likumā noteiktais formulējums “ja ir iespējams nodrošināt lietas dalībnieku procesuālo tiesību ievērošanu” ir atstājams tikai tiesas vērtējumā, piemēram, apstākļos, kad viens no lietas dalībniekiem uzskatīs, ka rakstveida process tomēr nenodrošina viņa procesuālās tiesības?
4. Vai civillietā, kas izskatīta rakstveida procesā, var taisīt aizmugurisku spriedumu?
5. Cik dienu termiņš būtu pietiekams pusēm papildu paskaidrojumu sniegšanai un pierādījumu iesniegšanai pirms lietas skatīšanas rakstveida procesā? Ja šajā termiņā viena puse iesniedz papildu pierādījumus, vai otrai pusei atkal jādod jauns termiņš ar tiem iepazīties un iesniegt papildu pierādījumus?
6. Ja noteikta civillietas izskatīšana rakstveida procesā, kad jābūt spriedumam? Pēc cik dienām (minimālais termiņš) var nozīmēt lietu, ja paziņojumu sūtām pa pastu?
7. Ja pieteikums vai sūdzība par administratora lēmumu bija nozīmēta izskatīšanai mutvārdu procesā, vai pāreja uz rakstveida procesu jāveic ar lēmumu par procesa maiņu, vai vienkārši ar paziņojumu, pieprasot papildu paskaidrojumus?
8. Saistībā ar likuma 2.panta otrās daļas 2.punktu, kur noteikts, ka atturamies no juridiskā formālisma – vai tas attiecas arī uz spriedumu nosūtīšanu lietas dalībniekiem vienkāršotās procedūras lietās?
9. Vai var skatīt rakstveida procesā adopcijas lietu, pieprasot prokurora atzinumu rakstveidā?
10. Vai rakstveida procesā var izskatīt laulības šķiršanas lietu, ja atbildētājs nav sniedzis ne paskaidrojumus, ne viedokli par celto prasību?
11. Vai var izskatīt arī laulību šķiršanas prasības rakstveida procesā, ja pusēm nav strīda par to?
12. Vai rakstveida procesā var apstiprināt izlīgumu, kas nav noslēgts notariāla akta veidā?
Administratīvo pārkāpumu lietas
Izskatot 213.panta lietas, var tikt saglabāta līdzšinējā prakse (policija norāda lietas izskatīšanas vietu un laiku), vienlaikus lietas dalībniekus informējot (iespējams atsevišķa veidlapa), ka ārkārtējās situācijas laikā lieta var tikt izskatīta bez lietas dalībnieku klātbūtnes un sakarā ar neierašanos netiks piemērota piespiedu nauda. Vienlaikus, ja persona vēlas lietas izskatīšanu rakstveidā, tajā skaitā rakstveidā sniegt papildu apsvērumus, viņai šāda tiesība nevar tikt liegta.
13. Ko darīt ar lūgumiem par liecinieku nopratināšanu APK 213.panta lietās?
14. Vai 5.pantā noteiktais attiecināms arī uz sūdzībām par iestāžu lēmumiem administratīvo pārkāpumu lietās? Ja sūdzības iesniedzējs ir lūdzis izskatīt mutvārdos, vai tiesa var pārlikt uz izskatīšanu rakstveidā?
15. Vai rakstveidā var skatīt administratīvā pārkāpuma lietu, kas ienākusi pirms likuma spēkā stāšanās un kurā ir nozīmēta sēde? Vai noņemt sēdi un skatīt rakstveidā?
16. Vai izskatot administratīvā pārkāpuma lietu rakstveidā, izsniedzams paziņojums par tiesībām pieteikt noraidījumu, iepazīties ar lietas materiāliem, sniegt paskaidrojumus u.c. (5.pants “…Izskatot lietu rakstveida procesā, institūcija (amatpersona) rakstveida procesa būtībai atbilstošā veidā procesa dalībniekiem nodrošina to pašu tiesību apjomu, ko mutvārdu procesā.”)
17. Vai par turpmāku lietas izskatīšanu rakstveida procesā ir jāpieņem lēmums (atsevišķa dokumenta vai rezolūcijas veidā)?
18.Vai šajā lēmumā ir jānosaka papildu pierādījumu iesniegšanas termiņš, vai arī to norāda tikai pavadrakstā, ar kuru paziņo pusēm par izskatīšanu rakstveida procesā?
19.Vai šajā paziņojumā īpaši jāizceļ pušu tiesības pieteikt noraidījumu tiesnesim?
Krimināllietas un sodu izpildes lietas
20. Kas jāievēro, skatot jautājumu par apcietinājuma turpmāku piemērošanu videokonferences režīmā?
21. Vai var rakstveida procesā izskatīt sodu izpildes lietas?
22.Vai tiesas turpina sūtīt rīkojumus par sprieduma izpildi krimināllietās, soda izpildes lietās un administratīvajās lietās?
Pārejas periods, beidzoties ārkārtējai situācijai
23. Ko darīt ar lietām, kas ārkārtējās situācijas ietvaros nozīmētas rakstveida procesā, beidzoties ārkārtējai situācijai?
1. Kuru civillietu skatīt un kuru neskatīt rakstveida procesā?
Tiesa vispārējās prasības tiesvedības kārtībā nodrošina civillietu izskatīšanu: