Šonedēļ tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu pārrunāja tieslietu nozares prioritātes 2025.gadā. Tieslietu ministrija stiprinās tiesiskumu drošā, labklājīgā, latviskā un iekļaujošā Latvijā, strādājot pie bērnu labāko interešu aizsardzības jautājumiem, administratīvā sloga mazināšanas nekustamo īpašumu un uzņēmumu reģistrācijas jomā, iekšējās drošības un sodu izpildes sistēmas stiprināšanas, kā arī atbalsta Ukrainai.
Bērniem draudzīgs tiesiskums
Viena no galvenajam tieslietu ministres prioritātēm 2025.gadā būs bērniem draudzīga tiesiskuma veidošana, kas sasaucas arī ar valsts prezidenta un premjeres pieteikto prioritāti par demogrāfijas un ģimeņu atbalsta pasākumiem. Lai veidotu bērniem draudzīgu tiesisku vidi ģimenes strīdu lietās un laulības šķiršanas lietu risināšanā, Tieslietu ministrija sagatavos priekšlikumus, kas ļaus mazināt bērna retraumatizāciju un institucionālo vardarbību, neiesaistot bērnu atkārtotos procesos un procesuālajās darbībās.
Tieslietu ministrija turpinās darbu, lai mazinātu bērnu un jauniešu pakļaušanu kriminālsodīšanai, tos novirzot uz audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem un atbalsta pasākumiem. Tieslietu ministrija šobrīd strādā pie Bērnu un jauniešu mājas pakalpojuma augsta riska pusaudžiem izveides. Savukārt jau no šā gada marta tiks uzsākta pagaidu pakalpojuma nodrošināšana sadarbībā ar nodibinājumu "Allažu bērnu un ģimenes atbalsta centrs". Tāpat, sadarbojoties ar Latvijas SOS Bērnu ciematu asociāciju, bērniem ar augstiem uzvedības riskiem tiek nodrošināta individuāla rehabilitācijas programma. Mērķis - novērst veselības un dzīvības apdraudējuma risku un atgriezt pusaudzi ikdienas dzīvē un sabiedrībā.
Iekšējās drošības un sodu izpildes sistēmas stiprināšana
Tiks uzsākta pāreja uz jaunu sodu izpildes sistēmu, kurā lielāks uzsvars tiks likts uz modernu infrastruktūru un resocializācijas pasākumiem, lai samazinātu atkārtotus noziegumus pēc soda izciešanas un stiprinātu sabiedrības drošību. Jaunais Liepājas cietums būs modernākais un drošākais cietums Baltijā. Tajā paredzēta vieta 1200 ieslodzītajiem. Pirmos ieslodzītos plānots uzņemt 2026. gada pavasarī. Lai sagatavotu darbiniekus darbam jaunajā Liepājas cietumā, janvārī tiks atklāts Ieslodzījuma vietu pārvaldes Mācību centrs, nodrošinot jaunai resocializācijas sistēmai atbilstošu mācību vidi un infrastruktūru.
Birokrātijas mazināšana nekustamā īpašuma un uzņēmumu reģistrācijas procesos
Lai mazinātu administratīvo slogu nekustamo īpašumu reģistrācijas jomā, tiks pilnveidots vienots būves reģistrācijas pakalpojums, lai no 2026. gada 1. janvāra tas kļūtu vienkāršāks, ātrāks un ērtāks. Risinājums ļaus salāgot būvniecības informācijas sistēmas, kadastra un zemesgrāmatas datus un nodrošināt datu apmaiņu starp šīm sistēmām.
Savukārt, lai uzlabotu investīciju vidi un mazinātu administratīvo slogu uzņēmējiem, turpinās arī procesu pilnveidošana Uzņēmumu reģistrā. Tiks turpināta jaunā pakalpojumu portāla pilnveide, pakāpeniski automatizējot reģistrācijas procesa soļus, rezultātā nākotnē samazinot arī reģistrācijai veltāmo laiku.
Atbalsts Ukrainai un starptautiskajai tiesiskajai kārtībai
Nosodot Krievijas pilna apmēra agresijas karu Ukrainā un atbalstot Ukrainu, Tieslietu ministrija turpinās strādāt gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī, lai izolētu Krieviju, stiprinātu starptautisko sankciju sistēmu, izveidotu starptautisku kompensācijas mehānismu cietušajiem, kā arī panāktu īpaša tribunāla izveidi vainīgo sodīšanai par Krievijas pastrādātajiem kara noziegumiem Ukrainā.
Tāpat Tieslietu ministrija plāno pastiprināti sadarboties ar Igauniju un Lietuvu starptautiskās tiesiskās kārtības atjaunošanas jautājumos, piemēram, uzsākt detalizētāku jautājumu koordināciju par Ukrainas atbalsta pasākumiem, Krievijas atbildības nodrošināšanu, daudzpusējām sarunām u.c. jautājumiem.