Trešdien, 1. martā, norisinājās Tieslietu ministrijas rīkotais seminārs “Tieslietu nozares digitālie izaicinājumi un iniciatīvas nākotnei” par nākotnes tehnoloģiju izmantošanas iespējām un izaicinājumiem tiesās un tiesībaizsardzības iestādēs.
Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs norāda: “Semināra mērķis bija veidot diskusiju par digitalizācijas risinājumu piedāvātajām iespējām, lai sekmētu efektīvāku valsts funkciju izpildi, it īpaši tiesiskuma aizsardzības jomā. Šobrīd tiek turpināts darbs pie e-lietas ieviešanas un šis process nenoliedzami ir liels izaicinājums gan tiem, kas strādā pie sistēmas ieviešanas, gan tiem, kas strādā ar šiem rīkiem. Tomēr ir svarīgi diskutēt ne tikai par jautājumiem, kas ir aktuāli šodien, bet arī par tālākas nākotnes redzējumu un mērķiem, kurus vēlamies sasniegt.”
Tieslietu nozares eksperti seminārā diskutēja par: digitālajām iniciatīvām Eiropas Savienībā un digitālajiem transformācijas izaicinājumiem Latvijā; mākslīgo intelektu un tā iespējām uzlabot tiesībsargājošo iestāžu darbu neradot risku pamattiesības aizskārumiem. Tāpat seminārā tika sniegti praktiski piemēri par mākslīgā intelekta valodu tehnoloģiju risinājumiem tiesībsargājošo iestāžu darbā un e-formu izmantošanu un citiem digitālajiem risinājumiem.
Semināra laikā tika sniegts plašāks ieskats par nākamajos gados plānotajiem normatīvajiem aktiem attiecībā uz digitālām iniciatīvām Eiropas Savienības līmenī. Semināra dalībnieki guva apliecinājumu, ka Latvijā pieejamie digitālie risinājumi tieši valsts pārvaldes jomā pasaules mērogā uzskatāmi par inovatīviem. Tika uzsvērts, ka jautājumā par mākslīgā intelekta izmantošanu, ir nepieciešams izvērst diskusiju starp juristiem un citiem nozares speciālistiem gan par ievācamo datu apjomu un nepieciešamību, kā arī to izmantošanas praktiskajiem aspektiem.
Informācijas tehnoloģiju ienākšana ikdienas darbā ir saistīta ar pārmaiņām, kas nāk ar saviem izaicinājumiem. To apliecina arī e-lietas ieviešana, tomēr šādas platformas ieviešana ir apsveicama, jo ļauj iezīmēt plānus turpmākai attīstībai un pilnveidei.
Seminārā piedalījās pārstāvji no digitalizācijas iniciatīvu īstenošanā iesaistītajām institūcijām, tiesām, prokuratūras, policijas, kā arī uzņēmumiem.