Tieslietu ministre: „Izglītības nodrošināšanai cietumos nepieciešama valstiska pieeja” 16.02.2005


Tieslietu ministre Solvita Āboltiņa trešdien, 16.februārī, apmeklēja Cēsu audzināšanas iestādi nepilngadīgajiem un Valmieras cietumu. Ministre iepazinās ar situāciju abās ieslodzījumu vietās, kā arī ar izglītības iegūšanas iespējām ieslodzītajiem.

Pēc abu iestāžu apmeklējuma tieslietu ministre atzīst, ka nepieciešama valstiska pieeja izglītības iespēju nodrošināšanai - gan Valmieras cietumā, gan Cēsu audzināšanas iestādē izglītības sistēma ir sakārtota, tikai pateicoties šo cietumu vadības īstenotajiem sadarbības projektiem ar cietumiem Skandināvijas valstīs.

Ministre uzskata, ka valstij jābūt vienotai koncepcijai ieslodzīto izglītības jautājumos kontekstā ar valsts kopējo izglītības sistēmu.

Tieslietu ministre apmeklējuma laikā tikās ar Valsts probācijas dienesta Valmieras teritoriālās struktūrvienības vadītāju Mairu Viateri un Cēsu teritoriālās struktūrvienības vadītāju Jāni Zārdiņu. S. Āboltiņa iepazinās ar struktūrvienību darbu. Pēc apmeklējuma ministre atzina, ka izglītības jautājuma risināšana ir būtiska arī probācijas dienestam, jo izglītotus bijušos ieslodzītos ir vieglāk integrēt sabiedrībā, tostarp atrast viņiem arī lietderīgu nodarbošanos.

Lai atrastu iespējami labāko risinājumu ieslodzīto izglītības sistēmas sakārtošanai, nepieciešams speciālistu piedāvāts risinājums. Līdz ar to Tieslietu ministrijas Ieslodzījumu vietu pārvalde sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomi marta sākumā rīko semināru „Izglītība cietumā”. Tajā piedalīsies Tieslietu ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Labklājības ministrijas, Ieslodzījumu vietu pārvaldes un cietumu pārstāvji, Valsts probācijas dienesta un pašvaldību pārstāvji.

Informācijai

Cēsu audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem

Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem darbojas skola, kurā notiesātajiem jauniešiem ir iespēja iegūt vispārējo un arodizglītību. Cēsu audzināšanas iestāde jau no 1996.gada „Nord-Balt” Cietumu projekta ietvaros sadarbojas ar Marienfredas cietumu Zviedrijā.

Šīs sadarbības rezultātā 1998.gadā darbu uzsāka arodapmācības centrs. Tajā bija organizētas apmācību grupas un ieslodzītajiem ir iespēja apgūt atslēdznieku, kokapstrādes, metāla mākslinieciskās apstrādes un klūdziņu pinēju arodu. Šogad sadarbība ar zviedru cietumu ir pārtraukta. Notiesātie ir iesaistīti rehabilitācijas programmās, kuras darbojas ar nevalstisko organizāciju finansiālo atbalstu. Pašlaik visi nepilngadīgie notiesātie iegūst vispārējo izglītību un 50 personas - arodizglītību.

Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem 2005.gada 1.janvārī atradās 169 ieslodzītie, no viņiem 155 notiesātie jaunieši.

Valmieras cietums

Izglītības iespējas ieslodzītajiem ir, pateicoties sadarbības projektam ar Īlas cietumu Norvēģijā „Nord-Balt” Cietuma projekta ietvaros. Valmieras cietums ar Īlas cietumu sadarbojas jau no 1995.gada. Sadarbības rezultātā ieslodzītiem ir iespēja iegūt vispārējo un arodizglītību. Pašlaik 38 notiesātie Valmieras cietumā iegūst vispārējo izglītību un 12 - arodizglītību.Valmieras cietumā 2005.gada 1.janvārī atradās 858 ieslodzītie, tai skaitā 706 notiesātie un 152 apcietinātie.

Valsts probācijas dienesta Valmieras teritoriālā struktūrvienība

Struktūrvienība darbu uzsākusi 2004.gada 21.janvārī. No brīvības atņemšanas iestādēm struktūrvienība saņēmusi informāciju par 35 personām, kuras paredzēts atbrīvot. Palīdzība sniegta 22 personām.

Valsts probācijas dienesta Cēsu teritoriālā struktūrvienība

Struktūrvienība darbu uzsākusi 2004.gada 3.septembrī. No brīvības atņemšanas iestādēm struktūrvienība saņēmusi informāciju par 29 personām, kuras paredzēts atbrīvot. Palīdzība sniegta 7 personām.


Pieteikties jaunumiem e-pastā


Lūdzu, ievadiet e-pasta adresi, uz kuru vēlaties saņemt jaunumus no Tieslietu ministrijas mājaslapas.