Precizēs nosacīto notiesāto personu uzraudzību un pienākumus 20.10.2005


Valsts sekretāru sanāksmē šodien tika izskatīti grozījumi Krimināllikumā un Sodu izpildes kodeksā, ar kuriem paredzēts precizēt nosacīti notiesāto personu uzraudzību pārbaudes laikā, kā arī noteikt nosacīti notiesāto personu pienākumus.

Pašlaik nevienā normatīvajā aktā nav precīzi definēti nosacīti notiesātās un nosacīti pirmstermiņa atbrīvotās personas pienākumi, taču no Krimināllikuma (turpmāk tekstā – KL) 55.panta devītās daļas un 61.panta ceturtās daļas otrā teikuma izriet, ka daļa no šiem pienākumiem ir ar tiesas nolēmumu uzlikto pienākumu pildīšana un atkārtotu administratīvu pārkāpumu neizdarīšana.

Tādēļ ar grozījumiem Latvijas Sodu izpildes kodeksā ir paredzēts definēt, kādi ir nosacīti notiesātās un nosacīti pirmstermiņa atbrīvotās personas pienākumi, līdz ar to KL, reglamentējot pienākumu neievērošanas tiesiskās sekas, nav jāuzskaita pienākumu apjoms, bet jāatsaucas uz sodu izpildes likumā noteiktajiem pienākumiem

KL 55.pants tiks papildināts ar jaunu daļu, kurā tiks noteikta pārbaudes laika uzskaite, jo pašlaik likumā nav precīzi noteikts, no kura brīža tiek uzsākta pārbaudes laika skaitīšana. Praksē pašlaik pārbaudes laiks tiek skaitīts no tiesas nolēmuma pasludināšanas dienas, līdz ar to arī personas uzraudzība ir jāuzsāk no šī brīža.

Saskaņā ar grozījumu projektu, paredzēts, ka tiesa varēs uzlikt pienākumu nosacīti notiesātajam piedalīties probācijas programmās saskaņā ar Valsts probācijas dienesta norādījumiem. Tāpat tiesa varēs pagarināt nosacīti notiesātajam pārbaudes laiku vai izpildīt spriedumu, ja nosacīti notiesātais nepildīs tiesas vai sodu izpildes likumā noteiktos pienākumus.

Sodu izpildes kodeksā tiks noteikts, ka nosacīti notiesātajai personai obligāts pienākums ir reģistrēties Valsts probācijas dienestā. Savukārt probācijas programmās uzraugāmais varēs piedalīties tikai saskaņā ar Valsts probācijas dienesta norādījumiem.

Likumprojekti jāizskata valdībai un jāpieņem Ministru kabinetam.

Likumprojekti nodoti saskaņošanai Finanšu, Aizsardzības, Bērnu un ģimenes lietu, Ekonomikas, Iekšlietu un Veselības ministrijai, īpašu uzdevumu ministram sabiedrības integrācijas lietās, Ģenerālprokuratūrai, Valsts kancelejai.

Pieteikties jaunumiem e-pastā


Lūdzu, ievadiet e-pasta adresi, uz kuru vēlaties saņemt jaunumus no Tieslietu ministrijas mājaslapas.